Ознака: „Паразит“

„Паразит“ и „Сквид гејм“ ги отворија портите за корејската културолошка револуција

Јужна Кореја долго време беше позната по автомобилите „хјундаи“ и мобилните телефони „Ел-џи“. Она со што Јужна Кореја имаше потешкотии, беше културолошкиот извоз, додека...

Економскиот диференцијал за справување со пандемијата

Џим О’Нил Неодамна препрочитав и размислував за сè што имам напишано за „Проџект синдикејт“ од почетокот на оваа година. Особено се издвоија два коментари. Во...

Трамп удри по „Паразит“, а не му се допаѓа ниту Бред...

Американскиот претседател Доналд Трамп ја изрази својата одбивност кон јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Џун-хо, на митингот одржан  синоќа во Колорадо. Додека Трамп...

Зошто корејската кинематографија е најдобра во светот

Кога режисерот на „Паразит“, Бонг Џун-хо, ја започнал својата нова идеја за приказна заснована на неговото 20-годишно искуство како тутор на богатите семејства во...

Победата на „Паразит“ значи напредок, но дали ќе има револуција?

Авторка: Ен Хорнадеј, филмска критичарка Вашингтон пост „Паразит“, кој е темен комичен трилер чие дејство се одвива среде судирот на економските класи во денешна Јужна Кореја,...

„Паразит“ ги собра „оскарите“ и испиша историја 

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ е добитник на четири оскари – за најдобар филм, најдобар странски филм, најдобра режија и за оригинално сценарио. Ова е првпат филм...

„Американска фабрика“ и „Паразит“ меѓу нашите најголеми конкуренти

Во категоријата најдобар документарец, за најголем фаворит, а наедно и конкурент на „Медена земја“ го сметаат „Американска фабрика“, првиот филм на продукциската компанија на...

„Паразит“ од Бонг Џун Хо ќе стане ТВ-серија

Лимитирана серија базирана на критички признаениот јужнокорејски филм „Паразит“ е во подготовка за ХБО, потврдува веб-сајтот „Вариети“. Режисерот на филмот, Бонг Џу Хо и...

„Паразитот“ е дете на капитализмот

Македонската публика месецов конечно имаше можност да го погледне овој филм на Бонг Џун-хо, во рамките на филмскиот фестивал „Синедејс“, и да се воодушеви...

Филмот „Паразит“ освои „златна палма“ во Кан

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ на режисерот Бонг Јон Хо е добитникот на наградата „златна палма“ на 72-от Кански фестивал, гран при доби „Атлантик“, филмот на...