Ознака: Палермо

Се шири голем шумски пожар во близина на Палермо, училиштата затворени

Голем шумски пожар во близина на Палермо се шири и го загрозува главниот град на Сицилија, а училиштата во околните населби се затворени, јавија...

Фатиме Фетаи и Никола Тупанчевски велат дека во Палермо биле на...

Вишата јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, во одговор за „Сител“, вели дека патувањето за мечот меѓу Италија и Македонија во Палермо го платила од свој...

1.300 македонски обожаватели ќе ги бодрат „рисовите“ на баражот во Палермо

Македонската фудбалска репрезентација ќе има поддршка од 1.300 обожаватели на стадионот „Ренцо Барбера“ во Палермо, на 24 март идната година против домаќинот на мечот...

Мафијашкиот шеф Џузепе Калварузо уапсен во Палермо

Рано утрово, полицијата во Палермо го уапси Џузепе Калварузо, водачот на едно мафијашко семејство, кој се вратил од Бразил, каде што побегнал, за да...

Палермо по лудата железница до Серија Д

Фудбалскиот клуб Палермо на македонските репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски во следната сезона веројатно ќе игра во четвртиот ранг на италијанскот фудбал, односно...

Ублажената казна го зачува фудбалското достоинство на Палермо

Италијанскиот фудбалски клуб Палермо на македонските репрезентативци Илија Несторовски и Александар Трајковски, по поднесената жалба, ја избегна целосната казна и ќе остане во Серија...

Случај Палермо: Фудбалско достоинство или почитување на правилата?

Играчите на Палермо го возвратија ударот на фудбалските власти, тврдејќи дека тие им го одземале достоинството, по исфрлањето на клубот во третиот ранг на...

Трајковски и Несторовски најзаслужни за победата на Палермо

Македонските репрезентативци во редовите на Палермо, Александар Трајковски и Илија Несторовски беа стрелци во победата над Падова остварена попладнево на гостински терен со 3:1. Домаќините...

Модерни инсталации ги окупираа катедралите на Палермо

Во Палермо на Сицилија во тек е изложбата „Манифеста 12“, која ќе трае до 4 ноември. Патувачкиот биенален фестивал на уметноста „Манифеста“, своето 12-то...

Несторовски стрелец за Палермо

Македонскиот фудбалски репрезентативец Илија Несторовски постигна уште еден погодок за Палермо оваа сезона во италијанската Серија Б. Тој синоќа на гостувањето во Карпи погоди...