Ознака: Оливер Деркоски

Поранешниот претседател на ДИК, Деркоски, доби ослободителна пресуда

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе ослободителна пресуда за поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, кој беше обвинет за „злоупотреба на службената...

Кривична против поранешниот претседател на ДИК Деркоски за набавката на софтверите

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот претседател на Државната...

Поднесено обвинение против Оливер Деркоски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, и тројца вработени...

Деркоски: ДИК ја заврши работата на законски начин

Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски тврди дека институцијата ја завршила својата работа на законски начин. Вели дека сите луѓе работеле деноноќно и јавноста не...

Дерковски од Битола повика на масовно излегување на изборите

Денеска изутрина, во придружба на полицијата, од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола, која ги печатеше гласачките ливчиња и другиот доверлив изборен материјал за предвремените...

Деркоски: На избирачкиот список има околу 1,8 милиони гласачи

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, и министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, на денешната заедничка прес-конференција истакнаа дека тие имаат високо ниво...

Влада: Се очекува ДИК да постапи согласно Уставот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, заедно со министерката за правда Рената Дескоска, министерот за здравство Венко Филипче и генералниот секретар во Владата Драги Рашковски, денеска...

ДИК бара да се преиспита одлуката за одржување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) побара од државниот врв да ја преиспита одлуката за одржување на предвремените парламентарни избори на 12 април. Од ДИК истакнуваат дека...

Деркоски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти за гласање. Тој вели...

Деркоски: Цензусот ќе биде постигнат, до 17 часот одзивот е 38,23...

Цензусот ќе биде исполнет до затворање на избирачките места во 19 часот, според претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски, кој соопшти дека одзивот...