Ознака: одбележува

Европа одбележува 40 години од лансирањето на својата прва ракета во...

Деновиве се одбележува 40-годишнината од првото лансирање на ракетата „Аријана“ од Куру во Гвајана, со која Европа се вклучи во меѓународната трка за вселената....

Кнежинскиот манастир го одбележува својот патрон

Манастирот „Свети Ѓорѓија Победоносец“ во село Кнежино го одбележува својот патрон и по тој повод вечерва во манастирската црква од 17.30 часот ќе биде...

Прилепски театар со „Пиреј“ одбележува 69 години

В понеделник од 19.30 часот со прикажувањето на претставата „Пиреј“ од Петре. М. Андреевски, во режија на Љупчо Ѓоргиевски, театарот „Војдан Чернодрински“ ќе одбележи...