Ознака: овошје

Македонско овошје

Многу јасно е кон што тежнее албанската заедница во Македонија и веќе работи на остварување на вековната идеја за обединување на сите Албанци во...

Македонскиот пазар да не им е резервен на трговците со овошје...

Македонскиот пазар да не им биде резервен на трговците со овошје и зеленчук во снабдувањето со овие производи, порача денеска министерот за економија Крешник...

Овошја што треба да ги консумирате при недостиг од железо

Ниското ниво на железо може да доведе до сериозни здравствени последици, како срцева слабост. Затоа, многу е важно секој ден да го внесувате овој...

Секое дете во градинка еднаш неделни ќе добива по килограм македонско...

Министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска поделија домашно овошје на дечиња згрижени во...

Герасимовски: Секоја недела килограм овошје од прва класа за сите деца...

Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски заедно со министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска...

Бабовски: Овошјето и зеленчукот се безбедни, негативни се анализите за наводно...

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Николче Бабовски денеска уште еднаш потврди дека негативни се резултатите од анализите за наводно присуство на...

Мразот ги поштеди јаболката и крушите во Кичевско од измрзнување

По неколкуте проблематични години во кои мразот ја собираше планираната реколта на круши и јаболка во Kичевско, кога температурите паѓаа под нула во екот...

Цените на овошјето и зеленчукот ќе останат замрзнати до 31 мај

За еден месец, односно до 31 мај се продолжува рокот на траење на Одлуката за определување на највисоки цени на овошје и зеленчук во...

Исконтролирани 20 големи увозници на овошје и зеленчук

Премиерот Димитар Ковачевски ја поздрави вчерашната владина Одлука со која се ревидираа дел од замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот. Тој информира дека се направени...

Видови на овошје за согорување калории

Здрава храна Овошјето има помалку калории од другите слатки намирници, а освен тоа содржи и повеќе влакна што се неопходни за правилно варење и кои...