Ознака: нуклеарка

Песков: Ситуацијата околу нуклеарната централа е ризична и напната

Ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје е напната поради високиот ризик од акти на саботажа на режимот во Киев, изјави на прес-конференција портпаролот на рускиот...

Украинското разузнавање обвинува за „минирање“ на базенот за ладење во „Запорожје“

Шефот на украинското воено разузнавање Кирило Буданов денеска ја обвини Русија за „минирање“ на базенот што се користи за ладење на реакторите во нуклеарната...

Нуклеарната централа Запорожје повторно приклучена на електромрежата

Нуклеарната централа во Запорожје, најголемата централа од овој тип во Европа, попладнево повторно е приклучена на електромрежата соопшти компанијата за пренос на електрична енергија...

Си играме со оган, да се формира посебна зона околу нуклеарката,...

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси повторно предупреди за опасноста по рускиот удар врз украинската нуклеарна централа во Запорожје. -Секогаш...

Нуклеарката Запорожје исклучена од електричната мрежа, по ракетните напади се напојува...

Украинската нуклеарна централа Запорожје е исклучена од редовно снабдување со електрична енергија по големиот бран руски ракетни напади низ целата земја, соопштија операторите. Постројката окупирана...

Москва тврди дека нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола

Нуклеарната централа Запорожје останува под руска контрола, објави управата на окупираниот руски град Енерходар откако висок украински функционер сугерираше дека руските сили се подготвуваат...

МААЕ: Резервниот далновод за нуклеарката Запорожје намерно исклучен

Резервниот далновод што ја снабдува електрана Запорожје (ЗНПП) во Украина намерно беше исклучен поради гаснење на пожар, но не е оштетен, соопшти Меѓународната агенција...

Зеленски: Запорожје по вторпат на чекор од радијациска катастрофа

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека новото икслучување на струјата што ја поврзува нуклеарната централа Запорожје со националната мрежа ја довело нуклеарната централа...

Конвој на МАЕЕ тргна од Киев кон нуклеарката Запорожје за итна...

Конвој автомобили од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) утрово тргна од Киев кон нуклеарната централа Запорожје, во југоисточниот дел на Украина, јавија британските...

Русија го поздравува доаѓањето на МААЕ во нуклеарката Запорожје, дел од...

Високиот руски дипломат Михаил Улјанов денеска изјави дека Москва ја поздравува претстојната посета на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) на нуклеарната електрана Запорожје,...