Ознака: нови мерки

Бектеши најави нови мерки за ранливите категории граѓани

Министерството за економија ќе донесе мерки кои ќе бидат во корист на граѓаните, посебно на тие категории на граѓани кои имаат најголема потреба. Во...

Премиерката на Нов Зеланд, Џесинда Ардерн воведе нови коронамерки и ја...

Нов Зеланд од денеска преминува во црвено, највисоко ниво на тревога поради откривањето на 12 случаи на зараза со омикрон во земјата, соопшти премиерката...

Косово го враќа полицискиот час, ги заострува и мерките за влез...

Со новите мерки, таканаречениот полициски час, односно забраната за движење, наместо од полноќ, од денеска ќе трае од 22 до пет часот наутро По наглото...

Србија од утре со нови мерки против омикрон

Поради новиот вид коронавирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик...

Филипче: Новите предлог-мерки на владина седница во вторник

Предлог-мерката за задолжителна вакцинација или негативен ковид-тест за вработените во јавниот сектор како услов да се појават на работа, уште во вторник ќе се...

(Видео) Протести во Холандија поради новите мерки против коронавирусот

Во Холандија се одржаа протести поради новите мерки што ги соопшти премиерот Марк Руте, со цел спречување на ширењето на коронавирусот. Демонстрантите во Хаг...

Нови мерки за невакцинираните во Германија

Канцеларката Ангела Меркел најави сериозни ограничувања за невакцинираните луѓе надвор од моделот 2Г. Според пишувањата на медиумите, таа е крајно загрижена поради експоненцијалниот раст...

Во Словенија нови мерки поради лошата епидемиолошка слика

Поради наглото влошување на епидемиолошката состојба, словенечката влада денеска одлучи да воведе построги рестриктивни мерки кои ќе стапат во сила од понеделник, а не...

Филипче: Ја следиме ситуацијата со вирусот, доколку е потребно, ќе има...

Вирусот во моментот има широка инфекција, па сме во постојана координација и комуникација со епидемиолозите и остануваме да ја следиме ситуацијата, па доколку е...

Од септември нови мерки во Грција

Од почетокот на септември, како што најави грчкиот министер за здравство Василис Кикилас, во Грција ќе се применуваат нови ковид-мерки. На лицата кои немаат валиден...