Ознака: никола маџиров

„Рокчето“ од Никола Маџиров ќе биде промовирана во Струмица

Сликовницата „Рокчето“ од поетот Никола Маџиров, со илустрации на Анета Илиевска, ќе биде промовирана утре во 18 часот, пред книжарницата „Литература.мк“ во Струмица. Промотор...

Поетски триптих со Mитко Гогов, Зоран Анчевски и Никола Маџиров

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст-Струмица“ организираше „Поетски триптих“ со Митко Гогов, Зоран Анчевски и Никола Маџиров. Преку поетско...

„Рокчето“ е пишувана врз основа на приказна од струмичкиот крај

Промовирана првата книга за деца на Никола Маџиров Првата книга за деца од поетот Никола Маџиров, „Рокчето“, со илустрации на Анета Илиевска, а во издание...

Никола Маџиров на доделувањето на престижната награда „Грифин“ во „Корнер хол“...

На церемонијата, пред околу илјада посетители во „Корнер хол“ во Торонто, веста дека добитник на наградата е Роџер Ривс ја соопштивме заедно со членката...

Никола Маџиров: Да се биде поет во Македонија значи да се...

Никола Маџиров е поет, есеист, преведувач, роден 1973 година во Струмица. За книгата „Преместен камен“ ја добива меѓународната поетска награда „Хуберт Бурда“ како и...

Бека Стивенс компонираше песна по текст на Никола Маџиров

Познатата пејачка, номинирана за наградата „греми“ за 2021 година, Бека Стивенс и „Сикрет трио“ ја објавија песната „The eye“, правена по текстот на песната...

Поетско читање во Струмица по повод 20 години Лириклајн

Поетско читање по повод 20 години од постоењето на меѓународната поетска мрежа Лириклајн (Lyrikline.org.) ќе се одржи утре (7 декември), со почеток во 18...