Ознака: небо

Сателитот „БлуВокер 3“ е еден од најсветлите објекти на ноќното...

Прототипот на сателитот стана еден од најсветлите објекти на ноќното небо, а наскоро може да му се придружат и десетици други. Набљудувачката кампања што го...

„Црн прстен“ на небото над Бугарија – мали вселенски тела влегуваат...

Редок феномен е снимен на небото над Бугарија. Видеоснимката првпат ја објави фејсбук-страницата „Метео Балканс“ (Meteo Balkans). Oвaa појава се нарекува „црн прстен“ и првпат...

Спектакуларен метеорски дожд на небото над Шпанија и Унгарија

Помеѓу 100 и 150 метеори на час видливи се над небото над Шпанија и Унгарија познат како - метеорски дожд „Геминиди“. Метеорскиот дожд  „Геминиди“ е...

Париз, Дина, небо

Кај Дина, родена на ист ден со Ида, не само што воопшто немаше такви конфликти туку cè беше опуштено, благонаклонето, аморфно, како доцното попладневно...

Како белоруското „киднапирање“ го прекрои европското небо

Авиокомпаниите ги пренасочија летовите за да го избегнат белорускиот воздушен простор, а белоруските авиони се соочени со забрана за летање во Европа додека расте...

Три столба на правдината го држат европското ѕвездено небо

Македонија доби силна и многу важна поддршка внатре во ЕУ, по одлуката на Чешка, Словачка и на Австрија да не ги прифатат бугарските уцени...

Смеј се со Чарли Чаплин под отворено небо

Кинотеката на Македонија овозможува ново видување на ремек-делата на кралот на комедијата Кинотеката на Македонија од утре, со почеток во 21 часот, започнува со прикажување...

Небото над Австралија e црвено, луѓето бегаат на плажите

Жителите на југоистокот во Австралија и денеска бегаат од пожарите кои го зафатија ова подрачје, а небото е со крваво црвена боја, јавува Си-ен-ен. Пожарникарите...

Грција не може да го заштити своето, а треба да го...

Според воено-политичките аналитичари, неоспорни се придобивките од проектите на НАТО како „Eр полисинг“ и „Паметната одбрана“, дилемата е дали можеби нашата земја избрзала со...

Грција заинтересирана само за небото над Скопје?!

Ценејќи и судејќи според официјалните изјави што доаѓаат од Атина, впечаток е дека Грција воопшто не се придржува кон договорот од Преспа и продолжува...