Ознака: наркокартел

Главата на октоподот на Балканот, пипалата низ целиот свет

Во рамките на акцијата и следењето, полициските власти забележале голема едрилица како товари дрога во Бразил. По краткотрајната истрага за нејзината траса било констатирано...

Синовите на Ел Чапо ја променија „играта“ за да го продолжат...

Синовите на озлогласениот водач на наркокартелот Синалоа, Хоакин Гузман, познат како Ел Чапо, кој отслужува доживотна казна затвор во САД, го продолжија „семејниот бизнис“...

Разбиен „суперкартелот“ одговорен за третина од кокаинот во Европа, соопши Европол

Во координирани акции спроведени помеѓу 8 и 19 ноември низ Европа и Обединетите Арапски Емирати е разбиен таканаречениот „суперкартел“ за трговија со дрога, соопшти денеска...

Туризмот во прегратката на мексиканскиот наркокартел „Синалоа“

Мрежата на мексиканскиот картел „Синалоа“, зад која стои славниот Ел Чапо, се прошири и во балканските земји, каде што најде попогодна почва за перење...

Наркокартелите го заземаат Тикток

Егзотични животни и оружје, купишта пари и блиндирани автомобили, како и полиња со афион, додека во позадина свири балада која ги воспева мексиканските наркокартели,...

Апсењето на наркобосот треба да даде одговори за масакрот врз мормоните...

Мексиканските безбедносни сили уапсија локален наркобос вмешан во масакрот врз мормонско семејство од Ла Мора во 2019 година, во кое беа убиени три жени...

Мексиканскиот претседател ги повика наркокартелите да не делат помош

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор ги повика наркокартелите повеќе да не делат пакети со помош на населението за време на кризата поради пандемијата...

Верувањето на мормоните во соживот со наркокартелите заврши трагично

Со децении малото село на американските мормони во планините во северозападно Мексико, коегзистираше мирно со најмоќниот наркокартел во регионот. Американците застануваа на контролните пунктови...

Мајка и четири деца убиени во напад на наркокартел во Мексико

Девет члена на американско мормонско семејство, меѓу кои и најмалку четири деца, биле убиени во напад на наркокартел во Мексико. Вооружени напаѓачи го нападнале...

Убиството на американското семејство ја испраќа војската на САД во Мексико?

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер порача дека е подготвен да испрати војска во Мексико по масакрот во кој беа убиени девет члена на...