Ознака: напуштање

Молдавија планира да го напушти рускиот блок на ЗНД до крајот...

Молдавија планира да го напушти Заедницата на независни држави (ЗНД), трговско-политичко тело поврзано со Русија, до крајот на следната година, изјави висок молдавски функционер. Шефот...

И Индија се залага за напуштање на доларот во трговијата

По иницијативите за воведување алтернативни валути во меѓународниот финансиски систем Индија се залага за интернационализација на индиската рупија, според извештајот на својата централна банка. Земјите...

Покрај САД, и Холандија и Јапонија ги советуваат своите државјани да...

Холандската Влада денеска им испрати препорака на своите државјани да ја напуштат Украина што е можно поскоро поради безбедносна закана, а такви инструкции денеска...

Борут Пахор ја напушта словенечката политика

Словенечкиот претседател Борут Пахор, чиј втор последователен мандат истекува следната година, рече дека нема планови за словенечката политика. Тој рече дека е задоволен од...

Русија го напушта Договорот за отворено небо

Русија ја започнува постапката за повлекување од Договорот за отворено небо поради недостиг на напредок во врска со отстранувањето на пречките што се создадени...

Столтенберг: НАТО може да плати висока цена за предвременото напуштање на...

НАТО може да плати висока цена за предвремено напуштање на Авганистан, предупреди генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг, кога американски официјален претставник изјави дека...

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја напушти седницата на...

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје ја напушти денешната 54. седница на Советот, во знак на протест за ставањето на дневен ред на...

Њујорк опусте, градот го напуштиле 420.000 луѓе

Улиците во Њујорк ги паметат многумина по неговите жолти такси-возила, но деновиве обележјето на градот се камиони за селидба. Според истражувањето, 420.000 луѓе го напуштиле...

Трамп напуштил прес-конференција поради новинарско прашање

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните, објави Си-ен-ен. Трамп на конференцијата...

Што би се случило доколку САД навистина го напуштат НАТО

Анализа Што би се случило доколку САД навистина го напуштат НАТО и колку таквото сценарио е возможно. Ова се некои од дилемите што се актуелни...