Ознака: накит

Во секој детаљ на уникатните парчиња накит е втиснат авторскиот печат

ДЕНОВИ НА ФИЛИГРАНСТВО И НАКИТ Дваесет и три уметници занаетчии се претставија на „Деновите на филигранство и накит“, во организација на Занаетчиската комора - Скопје....

Заговорот за шверц на 43 килограми накит во Македонија разоткриен на...

Триесет и две годишен странски државјанин осомничен за шверцување златен накит од Турција во вредност од 2.200.000 евра. Цариник осомничен дека му помагал. Јавениот...

Скандалот со шверцуваниот накит ќе го стигне Болсонаро и во САД

Поранешниот бразилски претседател Жаир Болсонаро ќе биде повикан да сведочи како дел од истрагата за наводите дека се обидел да прошверцува накит вреден 3,2...

При контрола на автобус запленети девизи и злато во вредност од...

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП Богородица при контрола на автобус откриле и заплениле 262.750 долари, 155.760 евра и 12...

Бајач измамил скопјанка – ѝ побарал накит за да го закопа...

Измамник украл накит од скопјанка. Според информациите на полицијата, 68-годишна жена од Карпош пријавила дека во нејзиниот дом дошол М.Ш. кој ја довел во заблуда,...

Две девојки ограбени синоќа во Центар, одземен им е накит

Две девојки пријавиле синоќа дека на различни локации во центарот на Скопје им бил одземен накит од страна на непознати лица. Дваесет и деветгодишна девојка...

„Булгари“ ја претстави раскошната барок-колекција накит

Дизајнерката на новиот накит на брендот „Булгари“, Луциа Силвестри, креираше накит инспириран од барокот. Како што објаснува таа, моделите се ода на Рим и...

Скопјанец уапсен на Деве Баир со возило полно со стари монети...

Скопјанец бил уапсен на Дебе Баир со возило во кое имало артефакти. Како што информира полицијата, вчера околу 13 часот на Граничниот премин „Деве...

Накит за сите урбани херои

Емилија Миткоска на 21 февруари ја закажа својата изложба „За сите урбани херои“. Своите креативни дизајни на накит, инспирирани претежно од музиката, ќе ги...

Пронајдена нови англосаксонски гробови во Англија

Во нов археолошки проект во Линколншир, Англија, беа откопани 20 англосаксонски гробови стари 1600 години. Погребаните тела на жените почиваат со лични предмети кои...