Ознака: муниција

Надвор од контрола е пожарот во грчките градови Волос и Ламиа,...

Вон контрола е ситуацијата со пожарите во областа Магнисија во централна Грција, откако попладнево се разгореа пожарите во близина на Волос и Ламија, огнената...

Подготовки за активна поддршка со оружје и муниција за Украина

Бугарија Подготвил: Mарјан Велевски Новиот бугарски министер за одбрана Тодор Тагарев рече дека Бугарија се обидува да ја зајакне својата поддршка на ЕУ за снабдување на...

Политико: ЕУ-земјите не можат да се договорат каде да купат муниција...

Земјите од Европската Унија се договорија да купат огромно количество муниција за Украина, но се уште не можат да одлучат од кого ќе ја...

Планот за заедничка набавка на муниција за Украина доби одобрување од...

Лидерите на Европската Унија на самитот во Брисел денеска соопштија дека се подготвени во следните 12 месеци да го поддржат планот за испраќање во...

Kонгресмени го притискаат Бајден да испрати касетни бомби во Украина

Четворица републикански претставници во Конгресот го повикаа американскиот претседател Џо Бајден да испрати касетна муниција во Украина, објави „Ројтерс“. Во писмото испратено до Белата...

ЕУ планира да ѝ достави на Украина милион парчиња артилериска муниција

Во следните 12 месеци Земјите од Европската Унија планираат да ѝ достават на Украина еден милион парчиња артилериска муниција во следните 12 месеци, изјавија денеска...

Потребата на Украина за муниција ја обединува ЕУ

Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел, денеска треба да предложи начин за поддршка на Украина во снабдувањето со оружје...

Заедничката шема на ЕУ за купување муниција не познава граници

Тврди „Политико“ Европската Унија бара од држави што се надвор од блокот да се придружат во нејзините напори за колективно купување муниција, со што Норвешка...

ЕУ ќе и помогне на Украина со нова процедура за набавка...

Со оглед на големата потреба на Украина од муниција, ЕУ работи на нова процедура за набавка, потврди денеска еврокомесарот за надворешни работи Жозеп Борел...

САД и достави муниција на Украина, што била складирана во Израел,...

САД испратиле муниција во Украина, што била складирана во Израел, објави „Њујорк тајмс“, додавајќи дека одлуката за тоа била донесена минатата година за време...