Ознака: мраз

Мразот на Арктикот се топи побрзо од очекуваното

Научниците предупредуваат дека Арктикот би можел да остане без морскиот мраз една деценија порано од предвиденото, што е уште еден јасен знак дека климатската...

Научниците во трка со времето за зачувување примероци од мраз...

Меѓународен тим научници започнаа со дупчење на Арктикот за да се зачуваат примероци од мраз стари до 300 години за анализа пред да се...

Мразот на Арктикот на едно од најниските нивоа досега

Арктичкиот морски мраз природно варира во зависност од годишните времиња, се намалува во потоплите летни месеци, за да достигне минимум во септември, околу 50...

Фил Кесел постави нов рекорд – одигра 990 меча по ред

За време на серијата, Кесел играше за Торонто, Питсбург, Аризона и за Лас Вегас, за кој потпиша во август. Во фудбалот, голманот Фридел го...

Третпат само европски селекции во полуфиналето на ЗОИ

На олимписките хокеарски турнири, кои се играат од пред 102 години, само репрезентации од Европа беа меѓу најдобрите четири на ЗОИ во 1976-та, 2006-та...

Овечкин втор најбрз играч со 750 гола во НХЛ-лигата

Големиот Вејн Грецки е единствениот што побрзо од Овечкин, на 1.001 натпревар, постигнал 750 гола ХОКЕЈ НА МРАЗ Русинот Алекс Овечкин продолжува да маршира кон голгетерскиот...

Кој ги става меѓуетничките односи на тенок мраз

Одредени аналитичари од албанскиот кампус потегот на Заев го третираат не само како почеток на една политичка криза туку, уште повеќе, како можен вовед...

Научници снимија загрижувачко топење на мразот на Гренланд

Џош Вилис, научник на НАСА, леташе над Гренланд и го набљудуваше овој поларен свет од стопен мраз и темни базени со вода. Кон средината...

На Гренланд се топи мразот

Гренланд во средата загуби огромно количество мраз, што се стопи поради високите температури предизвикани од климатските промени. Според научниците стопената вода е доволна за да...

Влажните есенски лисја лизгави како и мразот

Кој треба да ги собира есенските лисја? Тротоарите и пешачките патеки помеѓу станбените згради во населбите не се секогаш и секаде исчистени. Од ЈП...