Ознака: Министерство за здравство

Беќаровски обвинет за навреди на национална основа, неговите колеги го демантираат...

Превирањата на Клиниката за токсикологија продолжуваат. По објава на Министерството за здравство на „Фејсбук“ во која доктор Нико Беќаровски, се обвинува за навреди кон...

Демири ќе разговара со семејството на Леонид Индов околу подмирување на...

Случајот на Леонид Индов бил разгледан на денешната владина седница и биле образложени досегашните процедури што се водат пред надлежните институции, а се однесуваат...

МЗ: Суспендирана акушерка што ненамерно пресекла дел од палец на новороденче...

На одделот за новородени деца при Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје, акушерка во текот на испис на новороденче ненамерно пресекла мал...

МЗ: Судска медицина ќе ја утврдува причината за смртта на детето...

Министерството за здравство во врска со смртниот случај во Охрид на дете од година и единаесет месеци соопшти дека судска медицина ќе ја утврдува...

Меџити: Од денес се инсталира новиот акцелератор на Клиниката за радиотерапија...

Министерството за здравство информира дека од денеска започнува инсталацијата на новиот акцелератор на Клиниката за радиотерапија и онкологија. Од Министерството за здравство велат дека првите...

Млада докторка донираше матични клетки за пациент со акутна леукемија

На Универзитетската клиника за хематологија во Скопје, се реализира несекојдневен чин на храброст и човекољубие - млад семеен лекар донираше хематопоетски матични клетки, со...

Бирократски процедури се пречка за дополнителни пациенти да добијат „трикафта“

Соопштено на состанок со министерот Фатмир Меџити Бирократски процедури биле пречка за лекот „трикафта“ да го добијат и други пациенти со цистична фиброза, покрај 12...

Во тек се истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска информира дека во моментов внатрешно водат неколку истраги за можни злоупотреби на правата на пациентите. Ова, како што...

Дијабетичарите најавуваат тужби поради немање терапија, од МЗ велат дека се...

Министерството за здравство попладнево преку соопштение информираше дека се прават напори да се надминат проблемите со кои се соочуваат лицата со дијабет. На почетокот...

МЗ ги поддржува заложбите на синдикатите, од септември ќе се разговара...

Министерството за здравство ги поддржува заложбите на медицинските синдикални здруженија за подобар здравствен систем и за поефикасна здравствена услуга на пациентите, соопштија попладнево од...