Ознака: меркел

Ангела Меркел цел на руските комичари Вован и Лексус, во телефонска...

Руските комичари Вован и Лексус, познати по своите телефонски местенки, ѝ се јавија и на поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, претставувајќи ѝ се како...

Меркел: Нема да учествувам во мировни преговори за Украина

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека прашањето за нејзината веројатно вмешаност во решавањето на украинската криза „не е на дневен ред“. – Нема такво...

Германците не сакаат Меркел пак да биде канцелар

Повеќето Германци не би сакале Ангела Меркел повторно да биде канцелар, покажува истражувањето на јавното мислење. Околу 70 отсто од испитаниците не сакаат враќање на...

Меркел сакала да иницира руско-украински разговори, но веќе немала авторитет

Поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, изјави дека пред заминувањето од функцијата сакала да воспостави европски формат разговори за решавање на тензиите долж украинската граница,...

Канцеларијата на Меркел предупредена дека многу троши и има премногу вработени

Германското Министерство за финансии објави дека канцеларијата на поранешната канцеларка Ангела Меркел е предупредена за преголемите трошоци што ги создава откако поранешната канцеларка ја...

Меркел: Не жалам за енергетската политика со Русија

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека не жали за курсот што нејзината влада го зазеде за својата енергетска политика и Русија за...

Меркел можеше да ја запре војната во Украина, истакна Орбан

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази пофални зборови за поранешната германска канцеларка Ангела Меркел, изјавувајќи дека таа, доколку се уште беше канцеларка, ќе можеше...

Меркел за Горбачов: Тој покажа како еден државник може да го...

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел му оддаде почит на Михаил Горбачов, последниот претседател на Советскот сојуз, кој вчера почина на 92-годишна возраст, опишувајќи го...

Не можам да одговорам дали Меркел ќе биде посредник меѓу Русија...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков одби да го коментира потенцијалното ангажирање на поранешната германска канцеларка, Ангела Меркел, како посредничка меѓу Русија и Украина. – Не...

Меркел се возеше во „ауди“, а Шолц во најскапиот „мерцедес“

Новиот германски канцелар, бидејќи има право да избира, одлучил неговото службено возило да биде од ергелата на „трикраката ѕвезда“ - суперблиндираниот „с 680 гард“ Ангела...