Ознака: мени

Промоција на „Гени, мени, сени (Потеклото на бабите)“

Новата книга за возрасни на Владимир Лукаш, „Гени, мени, сени (Потеклото на бабите)“, ќе биде промовирана денеска, во 19 часот, во книжарницата „Литература.мк“, на...

Изборен авторитаризам: мени за манипулација

Генерално, а Македонија не е исклучок, идејата за демократијата тесно се идентификува со изборите, заборавајќи дека модерната историја на репрезентативни избори е приказна за...

Специјалитети со прилог на геополитика во ресторанот инспириран од Косово

Политиката го одредува менито на беградскиот ресторан „Корчагин“, кој служи само јадења карактеристични за земјите што не ја признаваат независноста на Косово, пренесува „Франс...

Богато мени за светските лидери Трамп и Ким

Бавно печени говедски ребра и слатко-кисело крцкаво свинско месо, меѓу другото, беа денеска на менито на работниот ручек на американскиот претседател Доналд Трамп и...

Дипломатија на менито – како храната може да влијае на политиката

Од лош кавијар до претседатели како повраќаат, храната отсекогаш играла значајна улога во дипломатските состаноци Светските лидери и политичари честопати работат прекувремено, решаваат тешки ситуации,...