Ознака: матура

ДИЦ да ја лоцира одговорноста за препишувањето на матурскиот испит по...

Министерството за образование и наука информира дека од Државниот испитен центар побарало да се лоцира одговорноста меѓу учесниците во спроведувањето на државната матура за,...

Пропаст на нашата колективна свест, совест и доблест, рече Лука Павиќевиќ...

Тоа што се случи вчера претставува пропаст на нашата колективна свест, совест и доблест. За таквите дејства не се виновни само учениците, туку и...

Матурските прашањата по Англиски јазик се појавија на група на Вибер,...

Матуранти, во група на апликацијата Вибер си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По ваквите информации во јавноста со коментар се...

Втор дел државна матура – 13.922 матуранти полагаат изборен, екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот го полагаат вториот екстерен испит. Тој е изборен и тие можеа да се определат за еден од седум понудени...

Крај на учебната година за средношколците, матурантите утре ќе полагаат втор...

Учебната 2022/2023 година денеска завршува за средношколците, но не и за основците за кои крајот на наставата ќе биде в среда, 14 јуни. Во основните...

Демократски сојуз: На ученичката од Охрид да ѝ се овозможи да...

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид да ѝ се овозможи да го полага пропуштениот испит веднаш, бидејќи грешката е на училиштето, порача партијата Демократски...

Училишната комисија не ја пријавила матурантката од Охрид за полагање, велат...

На матурантката Тијана Силјаноска од гимназијата „Свети Климент Охридски“ од Охрид ѝ било оневозможено да го полага првиот задолжителен испит од државната матура бидејќи...

Матурантка не полагала државна матура оти ја немало на списокот, нејзиниот...

На матурантката Тијана Силјаноска од Охрид денес ѝ било оневозможено да го полага првиот дел од државната матура. Нејзиниот татко во изјава за медиумите вели...

ДИЦ го продолжува штрајкот – 15.620 матуранти не знаат дали ќе...

Синдикатот на Државниот испитен центар (ДИЦ) го продолжува штрајкот почнат минатиот вторник затоа што не добиле согласност од Министерството за финансии за нивниот колективен...

Протестираа матурантите од ОДАС – ќе бидат примени во МОН за...

Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците и студентите (ОДАС) попладнево ќе има средба во Министерството за образование и наука за да го претстават...