Ознака: Маричиќ

Маричиќ: Нема никакви проблеми во функционирањето на техничката Влада

Досега нема никакви проблеми во функционирањето на техничката Влада. Очекувам таа да остане до крајот на мандатот, односно до почетокот на изборите, рече денеска...

Гир: Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите, мора да...

Единствениот пат до ЕУ е патот на реформите. Тоа значи сеопфатни реформи како што е наведено во извештајот на ЕК и во извештајот за...

Фон дер Лајен во Скопје, ја пречека Маричиќ, ќе вечера со...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ ја пречека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која штотуку пристигна на Меѓународниот аеродром Скопје. -Добредојде во...

ЕУ има план со кој ги отвора вратите за забрзано членство,...

Нашите стратешки партнери дејствуваат за напредок на Македонија кон ЕУ и очекуваат да ја исполниме европската агенда, за задржување на динамиката и активноста на...

Маричиќ: Потребен е ентузијазмот кој го имавме пред 32 години за...

 Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на граѓаните го честита 8 Септември – Денот на независноста, порачувајќи дека денес е свечен, државнички и историски...

СПМ: Маричиќ не е искрен, не ја говори вистината или има...

Социјалистичката партија на Македонија како несериозни и неодговорни ги третира последните изјави на вицепремиерот Маричиќ дека Бугарија нема да прави пречки во стартот на...

Маричиќ: До ноември ќе следуваат интензивни политички разговори во врска...

Во врска со уставните измени, тој нагласи дека власта нема намера да застане со тој процес, при што во следниот период до ноември ќе...

Маричиќ: Важно е да се види кои субјекти злоупотребувале европски средства...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, во врска со истрагата на Европската служба против измами (ОЛАФ) за злоупотреби на средстава од европските фондови во...

Маричиќ: Предвремени избори само ако опозицијата се согласи да гласа за...

Предвремени избори може да има само ако опозицијата се согласи да гласа за уставните измени и потоа да распишеме предвремени избори. Само тоа е...

Михајло Маневски со кривична за Ковачевски, Груби, Маричиќ, Бочварски и Рустеми...

Поранешниот министер за правда Михајло Маневски на 30 мај поднел кривична пријава против премиерот, министри и функционери поврзани со потпишувањето на договорот со „Бехтел...