Ознака: марадона

Меси за соборувањето на рекордот на Марадона: Диего би бил многу...

Лионел Меси проговори за соборувањето на рекордот на Диего Марадона за натпревари за националниот тим. Натпреварот одигран синоќа против Полска (2:0) беше 22-ри за напаѓачот...

Одбележани две години од смртта на Марадона

Аргентинците и Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на маргините на Светското првенство во Катар ја одбележаа двегодишнината од смртта на легендарниот фудбалер Диего Армандо Марадона. Неколку...

Најмногу поединечни награди за Роналдо, Марадона, Милер, Кан, Роси, Скилачи…

Ниту еден фудбалер не добил двапати исто индивидуално признание, но Роналдо и Марадона, покрај „златната топка“, имаат и сребрени и бронзени такви признанија од...

Дресот на Марадона од СП 1986 – најскап спортски сувенир

Тој дрес е продаден за рекордни 7,1 милиони фунти (8,4 милиони евра) на онлајн аукцијата во „Сотеби“. Претходно највисока цена за дрес носен на...

Лекарски пропусти за смртта на Марадона утврди Обвинителството, лекарите под истрага

Аргентинското Обвинителство побара денеска да биде подигнат обвинителен акт против лекарскиот тим на легендарниот фудбалер Диего Марадона, кој почина во 2020 година, поради убиство...

Дресот на Марадона ќе се продава на аукција

Славниот син дрес што Диего Марадона го носеше на мечот Аргентина - Англија (2-1) на СП 1986 во Мексико и е во сопственост на...

Во Индија пронајден украдениот часовник на Марадона

Полицијата во североисточната индиска сојузна држава Асам денеска соопшти дека пронашла украден часовник кој некогаш му припаѓал на легендата на аргентинскиот фудбал, Диего Марадона. Шефот...

Фудбалскиот свет тагува по Диего Марадона

Аргентинската влада прогласи тридневна жалост, а претседателот Алберто Фернандез на Твитер напиша: „Вие нѐ однесовте до највисоката точка во светот и нѐ направивте неизмерно...

Марадона приведен на аеродромот во Буенос Аирес

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона, бил уапсен на аеродромот во Буенос Аирес. Медиумите објавија дека полицијата морала да реагира на...

Мурињо: Фелаини не е Марадона, но е многу важен фудбалер

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо не пропушти да го пофали Маруан Фелаини за неговата пожртвувана игра. Пред неколку дена, Белгиецот го реализира победоносниот гол...