Ознака: „мал шенген“

Шилегов и Заев ги прошетаа Вучиќ и Рама по новоуредениот Кеј...

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов и премиерот Зоран Заев денеска им беа домаќини на албанскиот премиер Еди Рама, како и на српскиот претседател Александар Вучиќ,...

Вучиќ: Од 10 ноември без ПЦР-тест меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видеосостанокот на тема „Мал шенген“, чија имплементација ќе започне на 10...

Потпорасна малиот шенген

Иако во регионот се толкува како своевидна супституција за вистинско членство во Европската Унија, за земјите-кандидатки, како Македонија, Албанија и Србија, на последниот состанок...

Чуму и за кого мал шенген?

Српската иницијатива за мал шенген веќе е во полна брзина. Пред кратко време беше првата средба во Нови Сад, следуваше Охрид, а во декември...

Французинки за три чрвени

Македонче не е глуп Каталонец или Чилеанец, па масовно да излегува и протестира. Можеш да му земеш и име, идентитет, историја, сестра, ќерка. Ама...

Вучиќ бара поддршка од Макрон за малиот шенген

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средбата со францускиот претседател Емануел Макрон разговарал за иднината на Европа, но не биле дадени никакви гаранции дека Србија...

Вучиќ разговарал со Макрон за иницијативата за „мал шенген“

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во Париз имал многу срдечен, отворен и пријателски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон. Вучиќ му пренел на...

Балканска унија – стара идеја, нова разработка

Дека идејата е сериозна говори и фактот што српскиот претседател Вучиќ за ова неодамна добил поддршка и од американскиот претседател Доналд Трамп, кој смета...