Ознака: Лука Модриќ

Модриќ стана најстариот играч во историјата на Лигата на шампионите кој...

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ постави нов рекорд во фудбалската Лига на шампионите. Во натпреварот од 6. коло од групната фаза...

Реал доминира во европскиот и во светскиот фудбал

Шпански Реал Мадрид трета година едноподруго триумфира во клупското Светско првенство, победувајќи го во финалето, во Абу Даби, домаќинот на турнирот, Ал Аин со...

Модриќ ја прекина доминацијата на Меси и на Роналдо

По 10 години, наградата „златна топка“ не ја освои Меси или Роналдо, но останува да се види дали тоа значи крај на нивната ера Хрватот...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина...

Првпат награда за Модриќ, вторпат за Марошан

Во изборот на ИФФХС за најдобри плејмејкери на годината првопласирани се Хрватот Модриќ од Реал и Германката Марошан од Лион Лука Модриќ (Хрватска, Реал Мадрид)...

Менаџери на Модриќ переле пари во Република Српска

Парите од договорот на капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ со Реал Мадрид се префрлени на банкарски сметки во Република Српска, а зад финансиските...

Модриќ: Гризман ја заслужува „Златната топка“

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ, смета дека ако тој не ја добие „Златната топка“ тогаш наградата треба да му припадне на Антоан Гриземан...

Балканот „тежи“ од злато, сребро и бронза

Од Балканскиот Полуостров досега седуммина фудбалери освојувале престижни награди (од прво до трето место) во изборот на најдобрите во една година, и тоа четири...

Неверојатен хет-трик на Модриќ

Модриќ ја прекина повеќегодишната доминација во изборот на ФИФА на Меси и на Роналдо, кои не дојдоа на пригодната свеченост, оправдувајќи се со презафатеност,...

Модриќ затаил данок во 2012-та, треба да плати 1,2 милиони евра

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ ќе мора да плати 1,2 милиони евра за даночно затајување во 2012 година.   Според „Мундо Депортиво“, шпанските власти го...