Ознака: лондон

Поради сушата употребата на вода во Лондон е ограничена

Во Лондон се воведуваат мерки за ограничување на користењето на водата, од 24 август, соопшти денеска најголемата водоводна компанија во Велика Британија „Темза Вотер“. На...

„Мирор“: Експлозија и пожар кај аеродромот Хитроу: Се слушна детонација како...

Околу лондонскиот аеродром Хитроу се шири голем пожар во околните дворови, по „големата детонација што личеше на бомба или експлозија“, пренесува лондонскиот весник „Мирор“,...

Кратки вести

Војната во Украина може да трае со години, изјави за германскиот неделник „Билд ам зонтаг“ генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Тој додаде дека...

Лондон воведува сопствен протокол за трговија со Северна Ирска!

Во најава трговска војна меѓу Европската Унија и Велика Британија Од ЕУ најавија поведување судска постапка против Британија, откако британскиот премиер Борис Џонсон го претстави...

Руска телевизија прикажа за колку секунди ракетата Сармат може да стигне...

На телевизијата Русија 1 водителката на емисијата „60 минути“ Олга Скабејева и пратеникот во Думата, Алексеј Журављов синоќа разговараа за колку секунди интерконтиненталната балистичка...

Во Лисабон и во Лондон дуели на некогашни европски прваци

ФУДБАЛ - НЕДЕЛАВА ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Четврт-финалето на фудбалската Лига на шампионите ќе донесе нови возбудливи средби, а неделава се првите мечеви (реваншите...

Елитните аукциски куќи ја откажаа продажбата на руската уметност во Лондон

Кон откажувањето на сѐ што носи руски предзнак се приклучија и елитните аукциски куќи „Кристи“, „Сотби“ и „Бонамс“, кои нема да ја имаат предвидената...

Зголемениот водостој на реките го загрижува Лондон

Постои значителен ризик од давење на луѓе во Лондон бидејќи се зголемува опасноста од големи поплави во градот поради климатските промени, предупреди работната група...

Автобус се заби во продавница во Лондон, повредени 19 луѓе, меѓу...

Најмалку 19 луѓе се повредени кога автобус влетал во продавница во источниот дел на Лондон. Повреден е и возачот, а пожарникарите со помош на специјална...

Нападната белоруската амбасада во Лондон, тешко повреден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле...