Ознака: лондон

Реал по рекордна, Борусија по втора титула во Лондон

Борусија Дортмунд заслужи да биде во финалето затоа што имаше одлични перформанси во претходните кола, победувајќи силни тимови, како што се Атлетико Мадрид и...

Тинејџер убиен во напад со мачета во Лондон, четворица се повредени

Околу седум часот утрово, маж почнал да напаѓа луѓе со мачета во североисточен Лондон. Пред тоа со автомобилот удрил во куќа. Лондонската служба за...

Асанж може да поднесе жалба на екстрадицијата, пресуди Високиот суд во...

Високиот суд во Лондон денеска одлучи дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж може да поднесе жалба против екстрадицијата во САД. Во одлуката на судот се...

Лондон, Пекинг и Копенхаген – први на листата за најдобар...

Секој што патува знае дека движењето низ различни градови е еден од важните предуслови за секое туристичко патување, особено во навистина големите градови. Се...

Деветмина во болница по напад со корозивна супстанца во Лондон

Мајка и нејзините две мали деца биле итно пренесени во болница по сомнителен напад со киселина во Лондон, соопшти полицијата. Како што јави Би-би-си, сведоци...

Зголемен бројот на бездомници на улиците на Лондон

Бројот на луѓе што спијат на улиците на Лондон се зголеми за 23 отсто и достигна повеќе од четири илјади луѓе, што е највисоко...

Алиша Кис свиреше на железничката станица во Лондон

Алиша Кис подготви неочекувано искуство за паметење за сите оние што се најдоа на железничката станица во Лондон. Американската кантавторка, пијанистка и продуцентка Алиша...

Фарах и Болт магнет и за публиката во Лондон

Црномурестиот Британец Мо Фарах го потврди златото од Пекинг на 10.000 метри, додека во прошталната трка на 100 метри Усеин Болт беше трет, зад...

Во Лондон е пронајден најдобро зачуваниот мавзолеј од римско време

Остатоци од римски мавзолеј, за кој се верува дека е најдобро зачуваната градба од ваков вид откриена во Велика Британија, се откриени на локација...

Уапсен осомничен за нападот во кој шестмина беа ранети пред црква...

Британската полиција упаси маж на 22-годишна возраст, осомничен за обид на убиство на шест лица пред црква во Лондон. Во нападот што се случил вчера...