Ознака: лондон

Во Лондон е пронајден најдобро зачуваниот мавзолеј од римско време

Остатоци од римски мавзолеј, за кој се верува дека е најдобро зачуваната градба од ваков вид откриена во Велика Британија, се откриени на локација...

Уапсен осомничен за нападот во кој шестмина беа ранети пред црква...

Британската полиција упаси маж на 22-годишна возраст, осомничен за обид на убиство на шест лица пред црква во Лондон. Во нападот што се случил вчера...

Две девојчиња повредени при пукање во Лондон

Две девојчиња на возраст од седум и 12 години и четири жени се повредени синоќа при пукање пред црквата во која се одржувала погребна...

Пакет со ураниум запленет на аеродромот во Лондон

Британската антитерористичка полиција поведе истрага по откривањето пакет со ураниум на аеродромот „Хитроу“ во Лондон. Пратката пристигнала во Обединетото Кралство со патнички лет пред Нова...

Албанското знаме закачено врз Черчил го разгоре судирот на Албанците со...

Албански демонстранти закачија албанско знаме на статуата на Винстон Черчил пред зградата на британскиот парламент во Лондон, протестирајќи против изјавата на британската министерка за...

Со човечки синџир во Лондон побарано ослободување на Џулијан Асанж

Околу илјада луѓе денеска формираа човечки синџир околу зградата на британскиот Парламент во Лондон, барајќи ослободување на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж. На транспарентите што...

Интересни средби во Ливерпул, Лондон, Лисабон…

ФУДБАЛ - ТРЕТО КОЛО ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ На стадионот „Енфилд“, во англиско-шкотската пресметка, првпат во европски меч ќе се сретнат европскиот вицепрвак Ливерпул и Ренџерс....

Кратки вести

Лондон - Надгробниот споменик на британската кралица Елизабета Втора е официјално откриен во дворецот „Виндзор“, пет дена по нејзиниот погреб, соопшти Бакингемската палата. Елизабета...

Со столчиња на расклопување Лондончани чекаат во долг ред да оддадат...

Граѓани на Лондон од синоќа веќе чекаат во ред за да не ја пропуштат шансата да ѝ оддадат чест на кралицата Елизабета Втора, која...

Владата во Лондон соочена со рецесија

Покрај недостиг од работници, британската економија дополнително е оптоварена со порастот на цените на енергијата Велика Британија со економски последици по брегзит Брегзит и укинувањето на...