Ознака: КФОР

КФОР на Косово ја спроведе вежбата „Златна сабја“ за контрола на...

Регионалната команда на КФОР Запад ја спроведе вежбата „Златна сабја“ во кампот Ново Село, со цел да се тестира постигнатото ниво на обука и...

Турски генерал ја презема командата на КФОР на Косово

Генерал-мајор на турската армија Озкан Улутас денес ќе ја преземе командата на мисијата на НАТО (КФОР) на Косово. Улуташ е првиот Турчин и 28-ми командант...

Вучиќ: Побарав КФОР да се грижи за безбедноста на северно Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска имаше состанок со амбасадорите во Белград на земјите од Квинта - САД, Велика Британија, Франција, Италија и Германија,...

Припадници на КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен по убиството на...

Припадници на американскиот КФОР и ЕУЛЕКС излегоа на терен откако рано изутрината еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е...

Вежби на КФОР во Косово, Србија на штрек

Подготвил: Mарјан Велевски Мисијата на КФОР денеска и утре ќе спроведе дводневна рутинска воена вежба на западот на Косово. - Обуката ќе ја спроведува Регионалната команда...

Косово доби предупредување од КФОР откако ги купи вооружените дронови „ТБ-2...

Мировните сили на Косово предводени од НАТО (КФОР) вчера ја предупредија Приштина по купувањето на турски вооружени беспилотни летала, потсетувајќи ја дека единствено тие...

Српската армија испрати барање до КФОР да ги заштити Србите на...

Началникот на Генералштабот на српските вооружени сили, генерал Милан Мојсиловиќ денеска изјави дека испратил барање до командата на КФОР да преземе итни мерки за...

КФОР: Зад насилните протести во северно Косово се криеја криминални групи

Портпаролот на Штабот на мировните сили на НАТО во Косово (КФОР), Андреа Галиени изјави дека „беше јасно“ оти зад насилните протести на Србите во...

Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово,...

Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, побара од надлежните во Косово и Србија да преземат одговорност за создадената ситуација во северот на земјата...

Насилството во Косово веднаш да престане, побара меѓународната заедница

Повеќе меѓународни организации, амбасади и држави вечерва насилството во северниот дел на Косово веднаш да престане, откако локалното српско население во градот Звечан се...