Ознака: купови

Тимови од Англија и од Франција можат да го повторат успехот...

Единствениот пат кога екипи од иста земја победија во три европски клупски натпреварувања се случи во 1990 година, кога славеа три италијански клуба. Годинава...

Италија го зголеми водството во трката за дополнителни места во ЛШ

Од идната сезона во ЛШ ќе играат 36 екипи, што ќе овозможи четири дополнителни места, од кои две се за двете земји чии клубови...

Мечеви за влез во четврт-финалето и за бонус-место за своите земји

Лигата на шампионите во сезоната 2024/2025 ќе биде првата според новиот формат, со 36 тима, а две од дополнителните четири места ќе бидат пополнети...

Англија како и пред две години има четири полуфиналисти

ФУДБАЛ - ЕВРОПСКИ КУПОВИ Англија сезонава, како и во 2019 година, има вкупно четири полуфиналисти, што е половина од сите екипи што останаа во трка...

Сѐ повеќе одложени средби во европските купови

ЕХФ одново мораше да одложи мечеви во европските купови, и тоа дури 26, по 13 во машка и во женска конкуренција, поради новите рестрикции...