Ознака: криптовалута

Одлуката на британскиот финансиски регулатор го вивна биткоинот на историско највисоко...

Цените на биткоинот денеска се искачија на ново историски највисоко ниво преминувајќи ја границата од 72.200 долари, откако британскиот финансиски регулатор соопшти дека ќе...

Биткоин е во подем наспроти негативното расположение на криптопазарот

Биткоинот повторно го засили темпото, надминувајќи ја границата од 20.000 долари за првпат од ноември. Најпопуларната и најголема криптовалута во светот по пазарна капитализација...

Биткоинот падна под 17.000 долари, најниско од 2020 година

Цената на криптовалутата Биткоин падна на најниско ниво во последните две години по извештаите за проблеми со ликвидноста на големата трговска берза ФТХ. Биткоинот со...

Падот на биткоин го соочи Илон Маск со тужба од 258...

Сопственикот на „Тесла“, Илон Маск, што има моќ да создаде, но и да уништи криптовалути во вредност од милијарди долари со само еден твит,...

Благиот дневен раст на биткоинот не помага во закрепнувањето на инвеститорите

Биткоинот денеска благо поскапе, но инвеститорите сè уште не можат да закрепнат од значителните загуби во последните неколку дена, кога најпопуларната криптовалута во светот...

Биткоин поминува низ најмрачниот час со тонењето на пазарот

Пазарот на биткоин влезе во неговата „најмрачна“ фаза, во која под притисок потпаѓаат и најиздржливите сопственици на криптовалути, што успеаја да ги пребродат претходните...

Салвадор со насмевка се пробива низ крипто-зимата, верувајќи во биткоинот

Ел Салвадор го прифати биткоинот како ниту една друга држава со купувањето на стотици дигитални монети минатата година кога ја прифати најпопуларната светска криптовалута...

Тонењето на биткоинот носи страв од „криптозима“

Биткоин претрпе брутален пад на почетокот на неделава, накратко тонејќи под вредноста од 30 илјади долари за првпат од минатата година. Најголемата светска криптовалута...

Падот на биткоинот продолжува негативно да влијае на криптовалутите

Биткоинот денеска падна на најниско ниво од јануари, бидејќи падот на берзите продолжува негативно да влијае на криптовалутите, чие тргување ги следи таканаречените поризични...

Централноафриканската Република тргна по стапките на Салвадор со биткоинот

Централноафриканската Република (ЦАР) го прифати биткоинот како законско средство за плаќање, соопшти денеска претседателскиот кабинет. Ова е втора земја по Ел Салвадор која се...