Ознака: Кривичен законик

Рејндерс: Бевме изненадени од недостигот на ефективна дебата пред измените на...

Еврокомесарот за правда Дидие Рејндерс вели дека биле изненадени од недостигот на ефективна дебата пред носењето на измените на Кривичниот законик и најави средби...

Пендаровски: Груевски е уште во Будимпешта, но измените на КЗ добро...

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во интервју за „Клик плус“ на ТВ21 го искоментира потпишаниот указ за измените на Кривичниот законик и изнесените обвинувања од...

Џолев не го дели ставот на Ковачевски: Предмети застаруваат поради измените...

Претседателот на Основниот кривичен суд Скопје, Иван Џолев, не се согласува дека предметите што ги отвори поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО) застаруваат поради долгите...

Според Камбовски, новиот Кривичен законик е уреден, и ќе биде предаден...

Работната група, во потесен состав, минатата недела на тридневна сесија, во техничка смисла го исчисти текстот на законот. Тој е уреден, во текот на...

МП: Блупринг групата не треба да избрзува со предвремено излегување од...

Министерството за правда смета дека Блупринг групата не треба да избрзува со предвремено излегување од Работната група за изготвување на новиот Кривичен законик, и...

Блупринт групата за реформи во правосудството се повлекува од изработката на...

Блупринт групата на граѓански организации за реформи во правосудството соопшти дека се повлекува од понатамошно учество и давање придонес во процесот на изработка на...

Одговорноста за измените на Кривичниот законик е на Собранието, промените се...

Одговорноста за измените на Кривичниот законик е на Собранието. Значи, тие измени се направени со глас на одредени пратеници, изјави министерот за правда Кренар...

Џафери: Лага е дека сум примил каков било материјал од екс...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска во Собранието изјави дека нема никаква вистина во тврдењето дека примил каков било допис или материјал од поранешниот...

Законот за амнестија се однесува на одредена категорија затвореници, не на...

Законот за амнестија кој е во владина процедура се однесува за одредена категорија затвореници и осуденици, кои веќе се на издржување казни и не...

Потребна е поголема транспарентност при носењето на измените во Кривичниот законик

Велат од Судскиот совет и Советот на јавни обвинители Сметам дека целисходно и правилно би било да имаше една транспарентна постапка во носењето на измените...