Ознака: Корона-криза

Со потрајни работни договори ќе се намалат турбуленциите на пазарот на...

ОТКАКО ПАНДЕМИЈАТА ГО ЗГОЛЕМИ ЈАЗОТ ПОМЕЃУ ПОНУДАТА И ПОБАРУВАЧКАТА И работодавците и вработените треба да бидат мотивирани да размислуваат за трајност на работните договори, при...

Корона-кризата досега ја чини Хрватска 123 милиони евра

Кризата предизвикана од коронавирусот досега ја чинеше Хрватска вкупно 927,4 милиони куни или 123 милиони евра, објави денеска хрватскиот министер за здравство, Вили Берош. -...

Министерството за труд и руската амбасада подготвени за соработка и во...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска оствари средба со рускиот амбасадор Сергеј Баздникин. Како што информираат од ресорното министерство, на средбата се...

Пандемијата некому е мајка, а некому маќеа

Богатството на милијардерите достигнува рекордни вредности за време на пандемијата, со што водечките луѓе од технолошкиот сектор и од индустријата профитираат најмногу, пренесуваат светските...

Корона-кризата многу повеќе ги засегна жените отколку мажите

Студија на Институтот за општествени и економски истражувања при Универзитетот во Есекс Не е само борбата за откривање вакцина тоа што ги измачува експертите, туку...

Онлајн купувањето од странство ­пренасочено кон домашните е-продавници

Корона-кризата ги промени навиките на купувачите, но и на трговците Според анализата што ја направи Асоцијацијата за е-трговија, македонските граѓани во првите три месеци годинава...

Заштитните маски и ракавици не го штитат и паричникот

НОВА СТАВКА ВО СЕМЕЈНИОТ БУЏЕТ Ако во текот на работниот ден, како што треба правилно да се постапува, еден вработен смени три чифта ракавици и...

Потребен е нов пристап за справување со заразата

ЕСКАЛАЦИЈАТА НА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ ЗАГРИЖУВА И ОПОМЕНУВА Додека земјите од соседството и Европа целосно го нормализираат животот, во Македонија се случува втор ек на...

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат испратени до граѓаните во текот...

Платфрмата domasiedoma.gov.mk и pushimenevend.gov.mk преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам на Министерството за економија ќе биде оперативна во текот...

Ангеловска-Бежоска на средба на Клубот на гувернерите

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска Бежоска учествуваше на 43 средба на Клубот на гувернерите на централните банки од Централна Азија, Црноморскиот Регион и...