Ознака: Константин Плевнеш

Париски ИН МЕМОРИАМ за Мето Јовановски (1946-2023)

Константин Плевнеш, екслузивно за Нова Македонија од Париз Кога започна едноминутното молчење во твоја чест На Универзитетот Пантеон Асас Сорбона За твојот исклучителен придонес во македонскиот, Европскиот и...

Наместо збогум со Милан Кундера

Kонстантин Плевнеш Специјално за Нова Македонија од Париз Веста за смртта на Милан Кундера која  ја објавија сите јазици на сите меридијани ме потсети на еден стар...

Маја Ангелу – Сонцето маченик меѓу афроамериканскиот и македонскиот сон

Константин Плевнеш и Марија Пијанманов –Плевнеш Специјално од Париз за „Нова Македонија“ На 28 мај се навршуваат 9 години од заминувањето во вечноста на Маја...

Два осврта кон поезијата на Константин Плевнеш во Франција

Поетската книга на македонскиот автор и синеаст Константин Плевнеш, насловена „Францускиот сон, сонот на Франц Фанон“, во издание на издавачката куќа „Мерл Мокер“, посветена...

Француска критика за поетската книга на Константин Плевнеш

Поетската книга на македонскиот автор и синеаст, Константин Плевнеш, под наслов „Францускиот сон, сонот на Франц Фанон“, во издание на издавачката куќа „Merle Moqueur“,...

Поетска книга на Константин Плевнеш промовирана во Париз

Во познатата париска книжарница „Прозорец на писателите“ викендов беше промовирана поетската книга „Францускиот сон - сонот на Фанон“ од Константин Плевнеш, издадена од издавачката...

Човекот-гулаб на Константин Плевнеш на фестивал во САД

Документарниот филм на Константин Плевнеш „Автобиографија на човекот-гулаб“ беше прикажан во официјалната конкутенција на Интернационалниот фестивал на краток филм во Сиетл, САД, и се...

„Човекот-гулаб“ на Плевнеш прикажан на фестивал во Турција

Филмот „Човекот гулаб“ на Константин Плевнеш синоќа беше прикажан во рамки на официјалната селекција на Интренационалниот фестивал на краток филм во Турција, „Anatolian Short...

Портрет на Константин Плевнеш во Централноафриканската Република

На интернационалниот фестивал на фотографија што се одржува во Банги, главниот град на Централноафриканската Република од 17 до 20 септември, ќе се презентира авторски...

„Автобиографија на човекот-гулаб“ од Константин Плевнеш на „Балкан трафик“ во Брисел

Интернационалниот фестивал на музички, филмски и сценски уметности, којшто 14 години се оджува во Брисел, од 23 до 26 април, оваа година го има...