Ознака: Кирјакос Мицотакис

Десетици уапсени во Атина и Солун: Нема да дозволиме „забавите“ во...

По вчерашната акција во универзитетскиот кампус во Атина, грчката полиција спроведе акција и во солунскиот универзитет „Аристотел“, при што беа уапсени 49 лица и...

Мицотакис бара приоритет за случаите поврзани со железничката несреќа

Да им се даде приоритет на случаите поврзани со железничката несреќа кај Темпи и доколку е потребно, распоредување на највисоко можно истражно ниво, бара...

Не смееме да се криеме зад човечката грешка: Мицотакис им се...

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис денеска им се извини на семејствата на жртвите во железничката несреќа во која загинаа 57 лица. - Како премиер, им должам...

Мицотакис ја посочи можноста за човечка грешка при судирот на возови...

Се чини дека драмата се должи, за жал, главно на трагична човечка грешка, рече, меѓу другото, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во неговата изјава по...

Нема да одиме во војна со Турција, треба да седнеме на...

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото учество на Економскиот форум во Давос оценил дека Грција нема да оди во војна со Турција,...

ЕУ се повикува на штедење, а Мицотакис бара плафон за цените...

Не можеме да си дозволиме да седиме и да гледаме како Русија ги користи нашите пазарни институции против нас, чин на здрав разум и...

Грција избира да не ја загризе турската мамка на провокации, порача...

Избираме да не ја загриземе мамката на провокации од Турција, бидејќи треба да се справиме со големо крешендо на изјави и позиции кои ја...

Ковачевски: Договоривме снабдување со лигнит, јаглен и мазут преку Грција, а...

Договорено е снабдување со лигнит и јаглен од рудниците во Грција во следниот период, снабдување со мазут, но и можност за грчка инвестиција со...

Мицотакис уште еднаш ги отфрли сценаријата за предвремени избори во Грција

За помалку од 24 часа, во два наврати, во интервјуто за радиото „Скај“ и во Парламентот, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис порача дека изборите ќе...

Решението помеѓу Македонија и Бугарија е прв приоритет за ЕУ, според...

За евентуалната ЕУ перспектива на Украина и Молдавија, меѓу другото, говореше грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на дискусија во рамките на 27-от Конгрес на Европската...