Ознака: кафеана

Археолози пронајдоа кафеана стара 5.000 години во Ирак

Тим археолози од музејот „Пен“ пронашле кафеана стара 5.000 години, со отворена трпезарија и делумна кујна. Кафеаната се наоѓа во јужниот антички ирачки град...

Уапсен крадец од Зелениково, ограбил кафеана на Бит-пазар

Четириесетгодишен маж е уапсен доцна синоќа на булеварот Крсте Петков Мисирков во Скопје откако претходно ограбил кафеана на Бит-пазар. Приведен е Џ. И. (40) од...

Уапсени сопственици на кафеана од Тетово, организирале веселба со 200 гости

Ноќеска полицијата уапсила тројца сопственици на кафеана во Тетово, бидејќи организирале веселба со околу 200 гости. Според полицијата на 18.07 во 03.05 часот во угостителски...

Запечатена кафеана во Чаир во која имало 15 гости

Затворен е угостителски објект на улицата Џон Кенеди кој работел по пропишаното работно време, а приведени се 15 лица кои биле затеканти од страна...

Приведени четири лица што ја тргнале пломбата за да се дружат...

Полициски службеници од СВР Скопје, во соработка со Државниот пазарен инспекторат, извршиле контроли во 229 угостителски објекти во однос на тоа дали се почитуваат...

Затворена кафеана во Дебар Маало во која имало 30 гости по...

Полицијата во соработка со Државниот пазарен инспекторат, вчера (17 декември) околу 22 и 30 часот затворила кафеана во Дебар Маало, поради непочитување на владините...

Жител на Љуботен носел пиштол во кафеана

Полицијата поднесе кривична пријава против 37-годишниот А.М. од скопското село Љуботен, поради сомнение за сторено кривично дело неовластено држење оружје. Како што информираат од МВР,...

Пожар во кафеана во Автокоманда, двајца повредени

Две лица се тешко повредени во пожар што избувнал во угостителски објект на булеварот Александар Македонски во Скопје. Тие се обиделе да го изгаснат огнот,...

Солидарко е роден точно во 5.17 часот, на 26 јули 1964...

Верувале или не, тој е роден на 26 јули точно во 5.17 минути, 1964 година! Значи, една година по скопскиот земјотрес. Зачудува коинциденцијата дека...

Затвореник закажал прослава во кафеана

Затвореник од Идризово се јавил во угостителски објект во Делчево велејќи дека му се родил син и дека сака да прави прослава. Тој го...