Ознака: Италија

Во Италија уапсен македонски државјанин осомничен за тероризам

Италијанската полиција уапси македонски државјанин, кој е осомничен дека се подготвувал да изврши терористички напад во името на џихадистичката група Исламска држава (ИД), јави...

Италијанската полиција заплени тон марихуана пристигната од Албанија

Италијанската полиција кај Лече заплени моторен чамец натоварен со тон марихуана пристигната од Албанија. Уапсени се три лица, од нив двајца албански државјани од приморскиот...

Италија ќе и достави на Србија документи за влијанието на осиромашениот...

Комисијата на италијанскиот Парламент што водеше истрага за смртните случаи на војници на Армијата на Италија во воени мисии во странство, на Комисијата на...

Силно невреме ги погоди Хрватска, Словенија и Италија

Невреме погоди делови на Хрватска, Словенија и Италија во доцните попладневни часови, а се очекува временските неприлики да се интензивираат во текот на ноќта. Силното...

Во Италија разбиени две „балкански“ групи за криумчарење мигранти

Италијанската полиција соопшти дека разбила две групи што се занимавале со криумчарење на мигранти од Балканот во Швајцарија, при што биле уапсени 10 лица,...

Италијанците најуспешни на ЕП во планинско трчање

На падините на Водно вчера се одржа 17-то Европско првенство (ЕП) во планинско трчање, на кое во организација на Атлетската федерација на Македонија (АФМ),...

Италијанските пристаништа летово ќе бидат затворени за невладините организации

Италијанските пристаништа ќе бидат затворени цело лето за бродовите на невладините организации кои им помагаат на мигрантите во Средоземното Море, соопшти денеска министерот за...

Повеќе од пет милиони Италијанци живеат во сиромаштија

Повеќе од пет милиони лица во Италија живеат во целосна сиромаштија, што е најголемо ниво откако во 2005 година првпат е извршено тоа мерење,...

Италија: Шенгенот е доведен во прашање

Шенген-зоната може да биде доведена во прашање ако ЕУ не најде решение за имигрантската криза, предупреди италијанскиот премиер Џузепе Конте. Тој на завчерашниот неформален самит...

Мнозинството Италијанци го поддржуваат новиот пристап за миграцискиот проблем

Двајца од тројца анкетирани Италијанци го поддржуваат пристапот на новиот министер за внатрешни работи и вицепремиер на Италија Матео Салвини за решавање на миграцискиот...