Ознака: Италија

Книгата за Македонците испиша историја и во Италија

Книгата на д-р Бранислав Светозаревиќ-Покорни, „Македонци - милениумски сведоштва за идентитетското име“, годинешната европска турнеја ја заврши во Италија, со две промоции во Канели...

Македонија третпат во низа бележи одличен резултат со Италија

Двете репрезентации досега одиграа четири меѓусебни натпревари, Италија победи на првиот, со 3-2 во Скопје, а потоа во следните три средби Македонија двапати ремизира...

Македонските одбојкари со пораз од Италија го завршија настапот на ЕП

Македонија го заврши настапот на Европското првенство во одбојка со убедлив пораз (3-0) во осминафиналето од актуелниот континентален и светски шампион, Италија. Пред околу 6.000...

Трајковски: Знаеме против кого играме и доволно сме мотивирани

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Македонија ги продолжува квалификациите за пласман на Европското првенство в година во Германија, со мечот утре (20.45 ч.) во...

Продолжува патот кон ЕП, Македонија ја пречекува Италија

ФУДБАЛ - НЕДЕЛАВА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Шкотска, Франција, Англија и Португалија играат за продолжување на серијата без загубен бод Квалификациските мечеви за пласман на Европското...

Дензел Вашингтон во „Праведник 3: последното поглавје“

Оскаровецот Дензел Вашингтон започна серија филмови за поранешниот маринец Роберт Мекол во 2014 година. Третиот филм од серијалот, „Праведник 3: последното поглавје“ ќе биде...

Италијанската премиерка во зафат за брзо и енергично решавање на проблемот...

Италија Подготвил: Mарјан Велевски Џорџа Мелони во понеделникот објави дека ја свикала министерската комисија за национална безбедност, со цел нејзината влада поуспешно да се справи со...

Спалети е нов селектор на Италија

ФУДБАЛ Италијанскиот фудбалски сојуз и Лучијано Спалети постигнаа договор за преземање на селекторската функција, откако минатата недела Роберто Манчини поднесе оставка, пишува италијанскиот весник „Газета...

Македонија повторно со најмногубројна делегација на филмскиот фестивал за млади „Џифони“...

Од 20 до 29 јули во Џифони Вале Пјана во Италија се одржа 53-то издание на филмскиот фестивал „Џифони“, најголемиот филмски фестивал за деца...

Македонија повторно со најмногубројна делегација на „Џифони“ во Италија

Во Џифони Вале Пјана во Италија се одржува 53-то издание на „Џифони“, најголемиот филмски фестивал за деца во светот. Меѓу 6.500 учесници од триесетина...