Ознака: Италија

Дензел Вашингтон во „Праведник 3: последното поглавје“

Оскаровецот Дензел Вашингтон започна серија филмови за поранешниот маринец Роберт Мекол во 2014 година. Третиот филм од серијалот, „Праведник 3: последното поглавје“ ќе биде...

Италијанската премиерка во зафат за брзо и енергично решавање на проблемот...

Италија Подготвил: Mарјан Велевски Џорџа Мелони во понеделникот објави дека ја свикала министерската комисија за национална безбедност, со цел нејзината влада поуспешно да се справи со...

Спалети е нов селектор на Италија

ФУДБАЛ Италијанскиот фудбалски сојуз и Лучијано Спалети постигнаа договор за преземање на селекторската функција, откако минатата недела Роберто Манчини поднесе оставка, пишува италијанскиот весник „Газета...

Македонија повторно со најмногубројна делегација на филмскиот фестивал за млади „Џифони“...

Од 20 до 29 јули во Џифони Вале Пјана во Италија се одржа 53-то издание на филмскиот фестивал „Џифони“, најголемиот филмски фестивал за деца...

Македонија повторно со најмногубројна делегација на „Џифони“ во Италија

Во Џифони Вале Пјана во Италија се одржува 53-то издание на „Џифони“, најголемиот филмски фестивал за деца во светот. Меѓу 6.500 учесници од триесетина...

Невреме и пожари во Италија, има и жртви

Најмалку пет лица загинаа во Италија во невремето на северот и пожарите на Сицилија, поради што Владата прогласи вонредна состојба во најтешко погодените области. -...

Документарецот,,Љубовната соба“ на престижен фестивал во Италија

Ова е еден од најпопуларните и најпосетувани летни филмски настани во светот со италијански и меѓународни проекции, на кој присуствуваат и најпознатите имиња од...

МНТ со „Нема да биде крај на светот“ гостува во Италија

Копродукциската претстава „Нема да биде крај на светот“ на Македонскиот народен театар, „Перипетија продукција“ - Скопје и сараевскиот воен театар САРТР – Сараево учествува...

Ја следиме утопијата да го направиме театарот релевантен за општеството

Давиде Сако и Агата Томшиќ, основачи на театарскиот фестивал „Полис“ во Равена, Италија Сашо Огненовски Како се роди идејата за театарскиот фестивал „Полис“? - „Полис“ се роди...

Светот ќе добие нов младински фудбалски првак

СП ДО 20 ГОДИНИ Репрезентациите на Израел и на Италија први се пласираа во полуфиналето на Светското првенство за фудбалери до 20 години што се...