Ознака: Италија

Италијанската полиција заплени над 10 тона хашиш

Италијанската полиција на еден рибарски брод крај бреговите на Сицилија заплени над 10 тона хашиш и ги уапси деветмината членови на неговиот екипаж. Како што...

Српска изложба во Италија осигурена на 50 милиони евра

Италијанците се одушевени од српската изложба „Богатството и царевите - раскошот на римска Србија“, отворена во палатата „Меизлик“ во градот Аквилеја во Италија. Претставени...

Музичари од Индија, Франција и Италија вечер на ОФФест

На претпоследниот фестивалски ден на 17. ОФФест, вечер од 20 часот во кино „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе настапат триото „Бармер бојс“ од...

Шпанија и Италија со нови влади

Шпанскиот парламент вчера му изгласа недоверба на премиерот Маријано Рахој и тој е заменет со лидерот на социјалистите Педро Санчез. За негова смена гласаа...

За десет години 189.000 албански граѓани добиле италијанско државјанство

Италијанскиот Инситут за мултиетнички студии соопшти дека во последните десет години регистрирани се околу 1,1 милион нови Италијанци, од кои 224.000 само лани. Според статистичките...

Новата италијанска Влада положи заклетва

Членовите на новата италијанска Влада на премиерот Џузепе Конте денеска положија заклетва во претседателската палата Квиринале во Рим, со што во последен момент е...

Популисти доаѓаат на власт во Италија

Професорот по право Џузепе Конте се согласи да ја предводи новата италијанска коалициска влада, формирана од антиимигрантската десничарска партија „Лига“ и антисистемското „Движење 5...

Италија пред референдум за ЕУ и за еврото?

Политичката криза во Италија, која веќе 12 недели е без влада, се продлабочи откако претседателот стави вето на евроскептичниот кандидат за министер за финансии,...

Поради политичката криза во Италија пад на еврото и европските берзи

Европските пазари денеска продолжија да губат на вредност, а и еврото продолжи да паѓа, како резултат на политичката криза во Италија каде претседателот Серџо...

Италија тоне во криза, импичмент за претседателот Матарела?

Двете популистички партии, кои по 11 недели преговори едвај постигнаа договор за формирање влада, се закануваат со импичмент за Матарела и распишување предвремени избори....