Ознака: Италија

Италија пред референдум за ЕУ и за еврото?

Политичката криза во Италија, која веќе 12 недели е без влада, се продлабочи откако претседателот стави вето на евроскептичниот кандидат за министер за финансии,...

Поради политичката криза во Италија пад на еврото и европските берзи

Европските пазари денеска продолжија да губат на вредност, а и еврото продолжи да паѓа, како резултат на политичката криза во Италија каде претседателот Серџо...

Италија тоне во криза, импичмент за претседателот Матарела?

Двете популистички партии, кои по 11 недели преговори едвај постигнаа договор за формирање влада, се закануваат со импичмент за Матарела и распишување предвремени избори....

Железничка несреќа во Италија, двајца загинати

Две лица загинаа, а 18 се повредени на северот на Италија доцна синоќа кога локален воз налета на камион што се заглавил на железнички...

Италија ќе добие премиер технократ

Џузепе Конте, професор по приватно право на Универзитетот во Фиренца, речиси целосно непознат за повеќето Италијанци и за голем дел од академските кругови, ќе...

Изолираниот живот на новинарот што ја разлути сицилијанската мафија

Паоло Боромети повеќето денови ги поминува во изолација, и покрај тоа што ретко е сам. Тој не прошетал низ парк, ниту по плажите на...

Манчини и официјално нов италијански селектор

По повеќемесечните преговора и шпекулации, Италија конечно го претстави новиот фудбалски селектор. Kлупата на „аѕурите“ ja презеде Роберто Манчини, некогашниот тренер на англиски Манчестер...

Разбиена мрежа за финансирање терористи

Припадниците на италијанската полициска единица за борба против тероризмот разбиле мрежа Сиријци и Мароканци, осомничени дека префрлале пари на екстремисти на Блиски Исток. Полицијата спроведе...

Буфон ќе преземе функција во италијанската репрезентација?

Голманот на Јувентус, Џанлуиџи Буфон, по повлекувањето од активната играчка кариера ќе преземе функција во италијанската репрезентација. Како што наведуваат италијанските медиуми тој ќе се...

Матарела ги повика италијанските партии на консултации

Претседателот на Италија, Серџо Матарела денеска ги повика политичките партии на нова рунда консултации за формирање на нова влада. Матарела наведе дека на 7 мај...