Ознака: Италија

Вилата на Микеланџело се продава за 7,5 милиони евра

Вилата која му припаѓала на славниот фирентински уметник Микеланџело Буонароти се продава 7,5 милиони евра. Таа се наоѓа во областа Кијанти, Тоскана, и се простира...

Османи: Македонија наскоро ќе стане дел од Јадранско – Јонскиот макро...

Очекувам набрзо да се приклучиме на Италија и на останатите земји во Јадранско - Јонскиот макро регион, изјави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар...

Антимафијашка акција во Италија, приведени 22 лица

Италијанската полиција денеска приведе 22 лица, осомничени дека се дел од сицилијанската мафија, а во рамки на операцијата за потрага по најбараниот италијански мафијаш,...

Италија цврсто со САД, Франција и Велика Британија во одлуката против...

Италијанскиот премиер Паоло Џентилони денеска во Парламентот рече дека Италија цврсто стои зад САД, Франција и Велика Британија во одлуката за напад на Сирија,...

Мафијата се „нафрли“ на италијанската трпеза

Италијанската мафија ги „пружи рацете“ преку трпезата, зграпчувајќи ја трговијата со месо, со што дистрибутерите и продавачите на Сицилија се приморани да платат „понуди...

Земјотрес ја погоди централна Италија, регистрирани помали штети

Земјотрес со магнитуда од 4,7 степени според Рихтер го погоди рано утрово подрачјето на централна Италија, а првичните информации говорат за помали материјални штети...

Почнаа официјални консултации за формирање нова влада на Италија

Италијанскиот претседател Серџо Матарела денеска официјално започна консултации околу можностите за формирање нова влада на Италија по парламентарните избори одржани на 4 март, на...