Ознака: инспектори

Иљази, директорката на Токсикологија, со преведувачка пред инспекторите на ДСЗИ

Инспекторите на Државниот санитарен и здравствен инспекторат со организациската директорка на Универзитетската клиника за токсикологија Бесија Иљази разговарале со разговарале со преведувач, бидејќи таа...

Трудови инспектори почнаа со надзорот во М-НАВ

Тројца инспектори од Државниот инспекторат за труд (ДИТ) денеска влегоа во М-НАВ и почнаа со инспекцискиот надзор. Инспекторите со надзорот ќе продолжат и утре,...

Инспектори на УЈП нападнати додека вршеле контрола во угостителски објект

Вработени во угостителски објект во село Долно Коњско во близина на Охрид, добија кривични пријави бидејќи на инспектори на УЈП им ги одзеле легитимациите...

Инспекциите за животна средина да го подобрат отчетот пред граѓаните

Државните инспекторати со надлежности во животната средина го почитуваат само пропишаниот законски минимум за известување на јавноста и не овозможуваат доволно содржајни информации за...

Обид за напад на инспектори во локал во Тетовско

Инспектори од Државниот пазарен инспекторат синоќа по 21 часот извршиле контрола во угостителски објект во Порој, во сопственост на Ш.К. од ова тетовско село. Притоа...

За седум дена, инспекторите извршиле 4.716 контроли

Во периодот од 26.10.2020 до 1.11.2020 година сите инспекциски служби во рамките на своите надлежности извршија вкупно 4.716 контроли, од кои 1.750 се инспекциски...

Николовски: Инспекторите добиваат поголеми надлежности, нема толеранција за прекршителите на протоколите

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, заедно со членовите на Инпекцискиот совет, одржа...

Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот...

Инспекторите на терен – казни за аптеките што покачиле цена на...

Владата ја поздравува одлуката на институциите и организациите на централно и на локално ниво кои одлучија да ја прифатат препораката да се откажат сите...

Инспекторите ги оценуваат училиштата

Во рамките на процесот на интегрална евалуација, кој веќе неколку години се спроведува во македонските училишта, државните просветни инспектори деновиве ја скенираa работата на...