Ознака: Индиски Океан

По 75 години, разјаснета мистеријата во Индиски Океан

Во Индиски Океан постои „гравитациска дупка“, место каде што гравитациската сила на Земјата е послаба, нејзината маса е помала од нормалната, а нивото на...

Коронавирусот стигна на Андаманските Острови во Индискиот Океан

Коронавирусот е потврден и кај членовите на домородна заедница која живее на Андаманските Острови во Индискиот Океан, јавува „Би-би-си“. Како што е наведено, четворица членови...

Од заринкан брод во Индискиот Океан истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот Океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат опасност дека може да...

Иран ги започна првите заеднички маневри со Русија и Кина во...

Морнарицата на Иран ги започна своите први заеднички маневри со Русија и Кина во северниот дел на Индискиот Океан. Вежбата започна од југоисточниот пристанишен град...

Мистериозно суштество снимено на дното од Индискиот Океан

Во најголемите длабочини на Индискиот Океан снимено е мистериозно ново суштество кое потсетува на медуза, соопшти Си-ен-ен травел. Нуркачот Виктор Весково ја истражувал подводната област...

Силен земјотрес регистриран североисточно од Ломбок

Земјотрес со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Индиски Океан, на 124 километри север-североисточно од индонезискиот остров Ломбок, јави Американскиот...