Ознака: именување

Предвидени ваучери за одмор на вработени со ниски примања

Со ребалансот на буџетот предвидени се 15 милиони денари за доделување ваучери за вработени со ниски примања за одмор во домашните туристички капацитети, информира...

Кацарска: Со истекот на мандатот на уште еден судија во декември...

Со истекот на мандатот на почетокот на декември годинава на судијата Вангелина Маркудова ќе настане блокада на Уставниот суд, изјави претседателката на Уставниот суд...

ДПМ ја поддржува иницијативата за именување улици

Друштвото на писателите на Македонија (ДПМ) ја поддржува и ја поздравува иницијативата на Град Скопје да именува неколку улици според починати македонски писатели. - Со...

Смислувањето на официјално име за коронавирусот воопшто не е лесно

Новиот коронавирус од кој досега се заразија илјадници луѓе, за кратко време излезе надвор од границите на Кина и стави под карантин неколку области...

Васко Ковачевски нов директор на „ЕЛЕМ“

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки до Управни и надзорни...

Туск: Вредеше да се чека за ваков исход

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави вечерва дека лидерите на Европската Унија без противење и со воздржаност од страна на Германија, го договориле...

Важно е да се именуваш МАКЕДОНИЈА

(Според вистински настан на еден остров на устието на Црна во Вардар) Некогаш многу одамна... Бришете го овој почеток: КОЈА Е МЕРКАТА ЗА „МНОГУ ОДАМНА“...