Ознака: Илинден

Македонско друштво „Илинден”-Тирана девет години рамноправен член на ФУЕН

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, пред девет години беше примено во Федералната унија на европските националности (ФУЕН), највисоката малцинска организација во Европа. Македонско друштво „Илинден”-Тирана стана...

Со огнено оружје ограбил банка во Илинден

Вооружен крадец денеска ограбил ескпозитура на банка во скопската населба Илинден, информираат од Министерството за внатрешни работи. - Во 10.26 часот во СВР Скопје било...

Струшкиот спортски фестивал „Илинден“ – спортски настан на годината

Спортскиот фестивал „Илинден“ што се оддржува во Струга е прогласен за спортски настан на годината од платформата „Авантурите на Македонија“ -Нивното официјално видео кое беше...

Излезе од печат 60. издание на македонскиот весник „Илинден“

Излезе од печат 60. издание на македонскиот весник „Илинден“, гласило на истоименото друштво во Тирана. - Ја споделувам радоста што ете доживеавме да го испечатиме...

МД „Илинден“-Тирана бара од властите на Албанија да го прогласат бугарскиот...

Македонското друштво “Илинден“-Тирана бара од властите на Република Албанија да го прогласат бугарскиот државјанин Виктор Стојанов за персона нон грата. - Во време на актуелен...

Пожар во скопски Илинден: Зад хотелот „Белви“ гори трска, огнот се...

Гори стрниште позади хотелот „Белви“ во скопската населба Илинден, а густиот чад се гледа и од Скопје, информацијата ја потврдуваат и од Центарот за...

Мултиетничка држава!? Ајде внимавајте малку повеќе на јавните настапи!

Вниманието ни го привлече една фраза што во последно време како да станува сѐ поприсутна и која боде очи, а од неразбирливи причини беше...

Демократски сојуз: Државниот врв сокриен од народот

Државниот врв вчера држеше говори на најголемиот македонски национален и државен празник, ИЛИНДЕН, далеку од народот, со силно полициско обезбедување и одбрани гости. Имаше обид...

Македонија и Илинден

Македонија денес се наоѓа на еден тежок крстопат, а нејзината судбина зависи од тоа по кој пат ќе тргнеме: по патот што ни е...

Утрото по Илинден

Целата таа акумулирана енергија на македонските граѓани, која можеби наликува и на национална фрустрација предизвикана од притисоци однадвор низ годиниве, се чини дека на...