Ознака: изградба

Растат цените на становите во Скопје

Цените на становите во Скопје во четвртиот квартал од 2023 година се зголемиле за седум проценти во однос на истиот период од претходната година,...

Владата одби да ја финансира изградбата на прифатилиштето за бездомни кучиња...

Градоначалникот на Битола, Тони Коњановски денеска излезе со соопштение во јавноста дека иако од страна на Владата им беше ветувана поддршка за целосна изградба...

Груби: Нови пет предог-закони за коридорите, од пратениците зависи дали изградбата...

Владата на денешната седница донесе нови пет предог-закони за коридорите 8 и 10д кои ќе бидат доставени до Собранието со европско знаме. Како што...

Од денеска започнува реализацијата на договорот за изградба на Коридорите 8...

Министерството за транспорт и врски и Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека од денеска започнува реализацијата на Договорот за изградба на Коридорите 8...

Владата гради нови 312 станови за семејства од социјално ранливите категории

Премиерот Димитар Ковачевски денеска, заедно со министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, заменик-министерот за транспорт и врски Беким Реџепи и директорот на Акционерското...

Автопатите ќе се градат, со или без законските измени, во наш...

Со или без законските измени на осумте закони што се во собраниска процедура, автопатите на коридорите 8 и 10д ќе се градат, а наш...

Антикорупциската комисија отвара предмет за изградбата на автопатиштата

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) отвара предмет за надзорот на изградбата на автопатиштата на коридорите 8 и 10 што го доби компанијата...

Во Визбегово почна да се гради ново основно училиште за над...

Почна процесот за изградба на ново основно училиште во населба Визбегово во општина Бутел со капацитет за над 500 ученици. - Со изградбата на овој...

Доцни изградбата на градскиот пазар во Велес

Иако со задоцнување, изградбата на новиот градски пазар во Велес е во тек. Веќе се монтирани челичните столбови, а изведувач на работите е друштвото...

Турција го започна мега-проектот за изградба на Истанбулскиот канал

Во Истанбул денеска свечено беше поставен камен-темелник за изградба на мостот Сазлидере, првиот мост oд мега-проектот за изградба на Истанбулскиот канал, кој, паралелно со...