Ознака: ЗОИ

Јада: Задоволен сум, беше многу подобро од пред четири години во...

Од тројцата македонски претставници, настапија нордијците Ана Цветановска и Ставре Јада, а алпскиот скијач Дардан Дехари го повреди коленото на тренинг ЗОИ ВО ПЕКИНГ Скромни пласмани...

Завршија ЗОИ 2022, Норвешка повторно доминантна

Пандемијата на ковид-19 услови имплементација на ригорозни здравствени и безбедносни протоколи за спортистите и за официјалните лица, поради што имаше ограничен, мал број гледачи...

Бах: Олимписката порака за мир да биде инспирација за политичките лидери

Претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) Томас Бах денеска свечено ги прогласи за затворени 24. Зимски олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг и ги повика...

Норвешка постави златен рекорд на ЗОИ во Пекинг

Досега рекордот за број на златни медали на едни ЗОИ со по 14 го држеа Германија, Норвешка (ЗОИ 2018) и Канада (ЗОИ 2010). Норвешка...

Јада заврши со заостанување од 14 минути зад неверојатниот Бољшунов

Македонскиот нордиски скијач Ставре Јада го освои последното, 56. место на денешниот маратон на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг. Јада патеката која од 50...

Зошто престана да леташ Камила – притисокот ја приземји Русинката, а...

Руската лизгачка Камила Валиева не успеа да настапи на очекуваното ниво на вчерашната слободна програма на Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг, откако се...

Судот во Лозана ѝ дозволи на Валиева да продолжи да се...

Судот за спортска арбитража (ЦАС) не ги задоволи жалбите на ИОК, ВАДА и ИСУ за случајот Камила Валиева. Така, на руската лизгачка и е...

Извинувањето за прешироката опрема нема да го врати сонот за медал

Пет натпреварувачи во ски-скокови беа дисквалификувани од Зимските олимписки игри во Пекинг поради прешироката опрема што ја носеа за време на настапот во мешани...

Цветановска зад себе остави три натпреварувачки во крос-кантри на 10 километри

Македонската нордиска скијачка Ана Цветановска го освои 95-то место во денешната трка крос-кантри на 10 километри. Таа патеката ја мина со време 39:57.7 минути,...

Совршените услови се сведуваат на „едно копче“ – како Пекинг создаде...

Белата скијачка патека Јанкинг, северозападно од Пекинг, која се издвојува од сувиот пејзаж на околната планина Ксиаохаитуо е местото каде што се одржуваат скијачки...