Ознака: земји

Најдобри европски земји за оние со помал буџет

Интернет-страницата за патувања „Травел авејст“ објави листа на најдобри европски земји за луѓето со помал буџет, а на листата се најдоа и две земји...

Сиромашните земји уште повеќе ќе осиромашат!

Она што сега ме загрижува мене е тоа што сето ова е влошено од страна на монетарните политики, одлуката на американските Федерални резерви да...

Меколинијашите Германија и Франција, наспроти тврдолинијашите Полска и балтичките земји

Помеките ставови на западноевропските земји во врска со Русија сè повеќе ги фрустрираат нивните источноевропски сојузници, како што се Полска и балтичките земји, чија...

Како би изгледале различни земји кога би биле жени

Дваесетгодишната уметница по име Алекса, која на Твитер се крие зад профилот КриптоТеа, замислила како би изгледале различни земји во светот ако се претстават...

Како да се спаси економскиот раст во силно задолжените земји...

За земјите во развој, економскиот раст останува суштински елемент за успешните должнички договори. Но дури и во најдобар случај, растот на овие земји најверојатно...

Недостигот од храна и вода горлив проблем и за развиените...

Конфликтот во Украина покажа колку навистина се кревки глобалните синџири на снабдување. Испораката на пченица, која е од суштинско значење за безбедноста на храната...

Без руски гас ќе „замрзне“ БДП кај европските земји

Европската Унија (ЕУ) работи на подготовка на вонредни планови за намалување на побарувачката на гас, бидејќи се очекува скратување или дури и целосно замрзнување...

Рибарите во сиромашните земји остануваат со празни мрежи

Поради субвенциите за рибарскиот сектор, на рибарите од богатите земји им се исплатува да ловат и на отворено море. Тоа е неповолно за рибарите...

Повеќе од 900 случаи на мајмунски сипаници потврдени во 29 земји

Потврдени се 909 случаи на инфекција со мајмунска сипаница во 29 земји ширум светот, покажуваат податоците на ЦДЦ (Центрите за контрола и превенција на...

Пет членки на АПЕК протестираа против учеството на Русија на министерска...

Претставниците на САД, Канада, Нов Зеланд, Јапонија и Австралија денеска го напуштија состанокот на министрите за трговија на земјите од азиско-пацифичкиот регион во Бангкок,...