Ознака: закон за државјанство

Измените на Законот за државјанство во Србија претставуваат ризик за безбедноста...

Европската комисија (ЕК) е загрижена од најавените измени во Законот за државјанство на Србија, кои би можеле да ги олеснат процедурите со кои странските...

Законот за државјанство ќе се достави до Собрание со европско знаменце

На предлог на Министерството за внатрешни работи, Владата го утврди предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за државјанството. Како што се наведува,...

Усогласен договор за законските решенија за стекнување државјанство

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието се...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги повлече сите амандмани на Законот за државјанство

Свесни за недостигот на искрена желба за брзо решение, но и за критичниот момент во кој што се наоѓаат Македонија, граѓаните и стопанството, ќе...

ДУИ: Помалку од 1.300 Албанци чекаат државјанство, законот од 2004 година...

Демократската унија за интеграција (ДУИ) бара да се врати законот од 2004 година за добивање државјанство, според кој македонско државјанство се добиваше со потврда...