Ознака: железна завеса

Путин: Ниту една железна завеса нема да падне на руската економија...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека ниту една железна завеса нема да падне на руската економија и покрај санкциите воведени од Западот. Русија, еден од...

Како Паневропскиот пикник ја урна Железната завеса

Три децении откако одигра клучна улога во падот на Берлинскиот ѕид, има затишје на фронтот на малиот едностран граничен премин помеѓу Австрија и Унгарија,...

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот на Железната завеса, сеќавајќи...