Ознака: ЕП 2024

Циклусот да заврши со нова победа

В недела нѐ чека уште еден натпревар, на кој сакаме со победа против Литванија да го завршиме циклусот и со тоа да го потврдиме...

Македонија игра за заверка на пласманот на ЕП 2024

Црвено-жолтите гостуваат кај Азербејџан, а првиот меч, одигран во Скопје, Македонија го доби со 40-17. По овој дуел ќе следува и последниот натпревар во...

Грчевски: Поправивме многу сегменти во играта

Девојките се бореа и увидоа дека можат да играат против секого, вели селекторот Кристијан Грчевски по вториот пораз (20-24) од Шпанија на гостински терен КВАЛИФИКАЦИИ...

Селекторот Грчевски го објави поширокиот состав за дуелите со Шпанија

Во групата пет, Шпанија и Македонија водат со по четири бода по две кола. На ЕП 2024 ќе играат првопласираните две селекции од секоја...

Репрезентациите ги избраа базните кампови за ЕП 2024

ФУДБАЛ Сите 20 досега пласирани репрезентации и домаќинот Германија ги потврдија своите тимски базни кампови, од каде што ќе патуваат на нивните соодветни натпревари и...

Франција стигна до златото во возбудливото финале со големиот ривал

Репрезентација на Франција по четврти пат ја освои титулата на Европското првенство во ракомет, совладувајќи ја Данска со 33-31 по продолженија, во финалето во...

Ракометарите го одработија последниот тренинг во Берлин и ветуваат многу подобро...

Македонските ракометни репрезентативци го одржаа и последниот тренинг пред утрешниот дуел со Швајцарија, кој ќе биде последен меч за Македонија на ЕП во Германија. Ракометарите...

Германците пресилни, Македонија остана без вториот круг

Ракометната репрезентација на Македонија не успеа да пружи силен отпор против домаќинот на континенталното првенство, фаворизираната Германија, од која загуби со 25-34 (13-18) во...

Македонската репрезентација пристигна во Германија

Избраниците на македонскиот селектор Кирил Лазаров вчера требаше да го одржат и првиот тренинг во Диселдорф РАКОМЕТ - ЕП 2024 Машката ракометна сениорска репрезентација на Македонија...

Македонија се комплетира пред тест-дуелот со Црна Гора

Црвено-жолтите на осмиот настап на ЕП се во групата А со Германија, Франција и со Швајцарија. На ЕП 2024 се очекуваат 17 интересни натпреварувачки...