Ознака: „Ел класико“

Пр­во „Ел кла­си­ко“ без пуб­ли­ка, но со над 650 ми­ли­о­ни гле­да­чи...

Се оче­ку­ва нат­пре­ва­рот Барселона - Реал да го гле­да­ат над 650 ми­ли­о­ни гле­да­чи низ све­тот, што го пра­ви еден од најг­ле­да­ни­те фуд­бал­ски на­ста­ни, на...

Барселона има тежок распоред пред „Ел класико“

Најголемото дерби на шпанскиот фудбал ќе се игра на 18 декември. Барселона и Реал Мадрид требаа да играат за три дена, меѓутоа „Ел класико“...

„Ел класико“ е првиот спортски настан вреден осум милијарди долари!

Според „Форбс“, вредноста на Реал изнесува 4,08 милијарди, а на Барселона 4,06 милијарди долари Барселона - Реал, „Ел класико“, дуел меѓу двата најдобри, најпопуларни, најбогати...

Бутрагењо: Лопетеги ќе го предводи Реал Мадрид на натпреварот со Барселона

Директорот на Реал за меѓународни односи, Емилио Бутрагењо информира дека Хулен Лопетеги ќе ја предводи екипата на натпреварот од десеттото коло на шампионатот на...

По 11 години „ел класико“ без Меси и без Роналдо

Вечните шпански ривали, Барселона и Реал Мадрид, треба да играат меѓу себе в недела, но првпат од 2007 година нема да настапат Меси (во...

„Ел класико“ по старо, голови, исклучување, контроверзии

Барселона, која веќе ја обезбеди 25-та шампионска титула, ремизира со Реал (2-2) по што и натаму е без пораз по 35-те првенствени кола (26...